top of page
nir_yefet_restaurant_design.jpg
  • תמונת הסופר/תניר יפת - מעצב פנים

עיצוב משרדים

מתוך ניסיון מצטבר של 12 שנים בתכנון ועיצוב משרדים ולאחר תכנון מרכזים לוגיסטים, מטה של חברות גדולות, עיצוב של משרדים קטנים של 50 מ"ר ועד אלפי מטרים רבועים של מבני משרדים, החלטתי לרכז כאן עבור אלו מכם המתעניינים בעיצוב ותכנון משרדים, את הנקודות החשובות בתהליך, בין אם זה עיצוב משרדים גדולים או קטנים, נקודות אלו חשובות ומתאימות עבור כל חלל עבודה באשר הוא.

תכנון משרדים ראשוני

בין אם אתם חברה שעוברת מחלל משרדים ישן והחלטתם לעבור לחלל משרדים חדש, גדול או קטן יותר מכפי שהיה לכם' לפי שיקולי החברה וצרכיה החדשים ובין אם אתם נמצאים לראשונה, לפני הקמת משרד חדש, התהליך הראשוני לעיצוב ותכנון המשרדים, הינו תכנון מתוך פרוגראמה שנוצרת לראשונה על ידיכם, משמע רשימת צרכים, דרישות, הכוללת בין היתר את מספר עמדות העבודה הנדרשות וסוגיהם, כמות משרדים פרטיים, כמות משרדים משותפים, משרדי בכירים, חלל עבודה משותף ופונקציות נוספות כגון חדרי ישיבות, על כל סוגיהם, כמות חדרי ישיבות והגדלים הרצויים לפי כמות המשתתפים. לרוב כאשר השטח מאפשר זאת, אני מתכנן עבור חברות מספר חדרי ישיבות - לישיבות רבות משתתפים, ישיבות ופגישות של אחד על אחד, לארבעה, שישה או יותר, תלוי בצרכי החברה. גם מקום לראיון עבודה יכול להיות אזור נעים יותר מאשר משרד עמוס בניירת או כזה שמעוצב אישי מידי.

רשימת הפונקציות טרם נגמרה וכל משרד לפי צרכיו האישיים כאמור ויש אזורי פונקציות נוספים כגון אזור קפיטריה במשרדים, או מטבח משותף, פינות הסבה / פינות מנוחה לעובדים וישיבה נינוחה יותר למנוחות קצרות וארוכות עבורכם ועבור העובדים ועוד.

זהו כאמור התכנון הראשוני, תהליך המהווה את ירית הפתיחה לתהליך התכנון ועיצוב המשרדים, תהליך שבו ממקסמים את החלל הנתון, לפי צרכים מוגדרים מראש, מתן פתרונות תכנון וייעול כבר בסקיצות הראשונות לתכנון המשרדים ואפשרויות תכנון שונות לבחירת הלקוח, תוך הצגת יתרונות וחסרונות בין תוכנית לתוכנית.


בחירת האלטרנטיבה המועדפת לתכנון

לאחר בחירת התכנון המועדף והאולטימטיבי עבור החברה, מתחיל תהליך התכנון הפרטני, אשר כולל תכנון פרטני וירידה לפרטים, תכנון חשמל ותאורה, בחירת חומרים, תכנון אקוסטי, תכנון מערכות, תיאום תוכניות עם יועצי הפרויקט, ביצוע אומדנים וסגירת תקציב, הפקת תוכניות ביצוע ועוד, בהמשך אפרט בבלוג שלי, על תהליך התכנון או חלקיו השונים באופן יותר מעמיק וכל נושא לגופו, כאן אנו עוסקים בנקודות אצבע ראשונות וחשובות לתכנון ועיצוב משרדים.


עיצוב ותכנון משרדים נעימים ופרודוקטיביים


כמובן כאשר ישנם מאות מטרים לתכנון המשרדים, יש יותר שטחים שניתן לנצל אותם עבור פונקציות נוספות מלבד עמדות עבודה, משרדים ויתר הפונקציות הידועות מראש בלבד ונושא זה תקף גם למשרדים קטנים, כאשר למרות השטח הקטן לתכנון, צרכי העסק מבחינת עמדות עבודה וכמות העובדים יכולה להיות קטנה לעומת השטח, כך שיהיה ניתן גם במשרדים אלו ואף כדאי, ליצור אזורים המוסיפים ותורמים לאווירה בחלל העבודה ולעניין בעיצוב ותכנון המשרד כולו.

שטחים אלו יכולים להיות מנוצלים עבור פינות ישיבה שונות, חלל מרווח לפעילות או אוויר לנשימה, חלל שפותח הלב ומעניק לכם ולעובדים שלכם את הכיף שבמקום העבודה, ניתן גם לשלב אזורי משחק וישיבה משותפת וכל דבר שיימצא מתאים על ידינו לאופי החברה, העובדים וחלל העבודה שאותו אנו רוצים לעצב עבורכם.


לעיתים, או יותר נכון בעבר מעסיקים ובעלי חברות, היו מרימים את הגבות כשהייתי אומר להם שהחלטתי לקחת חלל ולהשים שם שולחן כדורגל, טניס או משחק מחשב כלשהו ( כל חברה לפי אופי העובדים זוכרים? ) והם חששו שעובד שבא ל-8, 10 או 12 שעות יבזבז את הזמן עבודה על משחקים וישיבה עם חבריו לעבודה וכך כולם יבזבזו זמן יקר. אך עם הזמן וככל שיוצאים יותר ויותר מחקרים, על ההבדלים בפרודוקטיביות העובדים מחברות שונות ומה יש במשרדים שלהם שאין בשל אחרים, רואים יתרון משמעותי לעובדים בחברות שבהם דאגו בתכנון ובעיצוב המשרדים, לתועלת העובדים שלהם, לחשיבות החברתית ומתן "יד חופשיה" להשתמש בחלל העבודה באופן חופשי המאפשר גם להנות ממקום העבודה, יתרון שמביא לשביעות רצון גבוהה של העובדים ממקום העבודה שלהם, רצון להשקיע ולתרום מעצמם יותר לטובת החברה ופרודוקטיביות גבוהה.

המנוחה הזאת והניתוק של המוח מרצף העבודה, מביאים לתוצאות רווחיות ולא להפסדים.

עיצוב פינת הסבה בחלל משרדים - עיצוב סטודיו ניר יפת

תאורה

התאורה מהווה מרכיב חשוב מאוד אבל בשבילה אני צריך פוסט בנפרד וייתכן שכבר יש פוסט כזה בבלוג שלי, תחפשו ואם אין אז יהיה בקרוב, תמשיכו לעקוב. בקצרה אומר שתאורה מהווה מרכיב חיוני לערנות העובדים, ליעילותם וליכולות הריכוז שלהם במשימה כזו או אחרת.

אין זה אומר שתמיד חלל העבודה יהיה מואר בתאורה חזקה ולבנה אלא ההיפך הוא הנכון, לכל חלל עבודה ולכל סוג של משימה או עבודה יש את התאורה הנכונה והמתאימה לה ויש גם חללי עבודה שבהם תאורת העבודה צריכה ויכולה להשתנות בין אם באופן אוטומטי או לפי שליטה של העובד עצמו.

כמו שאמרתי אפרט על נושא התאורה בפוסט נפרד כי זאת תורה בפני עצמה והיא חשובה בתכנון משרדים ולא רק בהיבט החסכוני בצריכת החשמל אלא גם בעוצמת התאורה, גוון האור ( ואין רק רק או לבן או צהוב יש המון דרגות בסקלה הזאת של ביניהם ) וסוג גוף התאורה.

בקיצור אל תזניחו את נושא התאורה, מבחינת תאורה נכונה, גוון אור, עיצוב, איכות הגוף ועוד...


בחירה ורכישת ריהוט למשרדים, ייצור רהיטים וכו'

הריהוט במשרד הוא מרכיב נוסף, עיקרי וחשוב ואתם כבר לבד מגלים שכל נקודה ומחשבה בתכנון המשרדים שלכם היא חשובה וקריטית.

מרכיב הריהוט הינו חשבו ללא ספק מבחינת המראה והעיצוב אך כאן אני בוחר דווקא להתייחס קודם כל לנושא הארגונומי, הגוף שלנו עשויים משלד עצמות, סכוס, שרירים ורקמות עור שתנוחה מסויימת לאורך זמן או ישיבה על כסא לא טוב או מול שולחן לא טוב עלולה ויכולה להזיק באופן נחרץ לגוף שלנו לאורך זמן וגם אם אפילו זה מציק או לא נוח רק בזמן הישיבה באותה עמדה, אז הנה דוגמה לאיך העובד לא יהיה פרודוקטיבי שכל הזמן יסבול מכאב ויעביר את רוב הזמן בחיפוש אחר תנוחה נוחה שלא ניתן למצוא אותה שכן הריהוט עצמו אינו טוב וארגונומי לגוף.

תחשבו טוב על העובדים שלכם בבחירת הריהוט.

הריהוט חייב להיות ארגונומי, ידידותי לגוף האדם, נוח ונעים, כך שתהיה האפשרות לשבת זמן ממושך, מבלי לפגוע בגוף העובד שלכם, או בגוף של עצמכם. בבחירת הכיסאות, חשוב מאוד להתחשב באופי העבודה ובעובד שהולך לשבת בסופו של דבר על אותו הכיסא שתבחרו, שכן בעיות גופניות רבות נגרמות מבחירת כיסא לא נכון, ישיבה לא נכונה ועוד. בנוסף גם יש כיסאות אשר מותאמים למצבי עבודה שונים, אשר אינם רק בישיבה מלאה.

אקוסטיקה

עיצוב דלפק קבלה ומשרדי חברה - סטודיו ניר יפת

אקוסטיקה משחקת תפקיד מאוד משמעותי במשרדים והיא נושא שאין לוותר עליו ( גם לא זכור לי שאמרתי עד עכשיו שיש משהו מבין כל מה שמניתי כאן שניתן לוותר עליו :-).

ספיגת רעשים, הדים של קול ויצירת קולות יותר נכונים בחלל מצריכים פתרונות אקוסטיים בין אם באמצעות ריהוט, חיפויים אקוסטיים ובחירת חומרים כללית בחלל שיחד עם פתרונות אקוסטיים נוספים יוצרים את המעטפת הנכונה לחלל, שתעניק בסופו של דבר את הריכוז הנדרש לעובדים להתרכזות בביצוע המשימות שלהם ושמירה על בריאות הגוף הכללית של העובד והכוונה היא לא רק לשמיעה.

לעיצוב ותכנון המשרדים שלכם, צרו איתנו קשר

96 צפיות

Comentários


bottom of page