עיצוב מלון קדמא

מלון קדמא - שדה בוקר

עיצוב פנים סטודיו ניר יפת

 

הקונספט והסיפור שבנינו לעיצוב המלון

 

המלון ממוקם בסביבה מדברית ולא הרחק ממסלולה של דרך הבשמים העתיקה שבה שלטו הנבטים במשך מאות שנים ובה עברו סחורות יקרות ומיוחדות מדרום ארצות ערב והמזרח הרחוק דרך הנגב לנמלי הים התיכון ומשם למערב.

כך נבחר הקונספט לעיצוב המלון המורכב ממספר נקודות מובילות בחיי הנבטים - מסתוריותם, דרך הבשמים, החאנים המדבריים שהוקמו לאורכה ובאורח החיים שלהם לפני ולאחר הכיבוש הרומי.

לבקשת היזמים, המלון תוכנן ע"י אדריכלית הפרויקט כמבצר וזאת על מנת להגן ולשמור על המלון ממגפת הגנבות המתחוללות באזור ומסופות החול המדבריות אשר היו עלולות להקשות על תחזוקת המלון.

 

המלון תוכנן כ-14 שנה לפני כניסתנו לפרויקט אשר במהלכן  השטח עמד ריק.

היות והיה כבר אישור תב"ע למלון, יזמי המלון, בחרו שלא לתכנן מחדש, אלא לשנות ככל הניתן ומבלי להיכנס לעוד שנים ארוכות של היתרים.

במקור המלון תוכנן ל-100 חדרים בשתי קומות, כאשר החדרים היו מאוד גדולים וללא נוף ( חצרות סגורות בכניסה ).

לבקשת היזמים התבקשתי ליצור 100 חדרים בקומה אחת בקווי הבניה ובגבולות המבנים של התכנון המקורי של המלון.

לאור הבקשה הצלחנו ליצור 133 חדרים, שעליהם התבקשנו להוסיף בהמשך תהליך התכנון כמות חדרים נוספים ובכל זאת בבקומה נוספת.

 

השינויים הראשוניים שביצענו במלון, בתהליך התכנון המחודש שלנו - היו יצירת חצרות בכל מבנה חדרים ופתיחת החצר לשטח הבריכה, החצר הייתה קיימת בתכנון המקורי, אך הייתה סגורה ולא מזמינה. יצירת החצרות הביאה ליצירת מרחבים פרטיים לכל מבנה חדרים, עם פינות זולה ומקור מים למנוחה ולהצטננות עבור אורחי המלון.

בעקבות הוספת החדרים ותכנון כל המלון בקומה אחת, החדרים הוקטנו לגודל שיעמוד בתקנים ובדרישות של משרד התיירות. הפכנו את כיוון תכנון פנים החדרים, כך שבקצה החדר יהיה מקור אוויר ונוף מהחדר עד כמה שניתן -  מה שלא היה בתכנון המקורי וכל זאת במגבלות התכנון המקורי של המלון שאליו היינו אמורים להתכנס.

בחלונות החדרים ובחלקים שונים במבנה המרכזי של המלון, בחרתי להתקין משרביות, כאלמנט אותנטי בבניה מדברית ומזרח תיכונית וזאת גם כמענה לדרישת היזמים לספק מיגון למלון. המשרביות מעניקות הצללה נעימה, המצננת את החדרים מהחום המדברי, יחד עם אפקט עיצובי נוסף, ברגע חדירת קרני השמש למלון - משחקים צורניים של אור וצל על גבי הרצפה וקירות החדר ומסתוריות המתכתבת עם סיפור הנבטים.

מקורות מים ואש הם מוטיבים חוזרים, בעיצוב המלון ומפוזרים באגפיו השונים  – בלובי, לאונג', חצר ושטחים סביב המלון.

 

הנבטים, היו משלבים בבנייה הערים שלהם, מספר סגנונות אדריכליים שונים, כפי שניתן לראות בעיר הנבטית המפורסמת - פטרה.

הם הובילו סחורות וטעמים מכל העולם  ובהשראת סיפורם יצרנו קונספט מלון שהוא כולו פיוז'ן  בסביבה מדברית - הביטוי פיוז'ן מגיע בעיקרו מעולם האוכל והוא מבטא שילוב תרבויות במאכלים - כך בחרנו בעיצוב המלון לשלב סגנונות ותרבויות , שיחקנו בין התקופות ושילבנו ביניהן, על מנת להתאים את המלון לאורח החיים של המטיילים כיום , ביניהם גם הדור הצעיר.

כתבות על מלון קדמא בשדה בוקר :

אתר וואללה

דה מרקר