עיצוב מלון קדמא

מלון קדמא - שדה בוקר

עיצוב פנים סטודיו ניר יפת

 

הקונספט והסיפור שבנינו לעיצוב המלון

 

המלון ממוקם בסביבה מדברית ולא הרחק ממסלולה של דרך הבשמים העתיקה, דרך שבה שלטו הנבטים במשך מאות שנים ובה עברו סחורות יקרות ומיוחדות מדרום ארצות ערב והמזרח הרחוק, דרך הנגב לנמלי הים התיכון ומשם למערב.

כך נבחר הקונספט לעיצוב המלון המורכב ממספר נקודות מובילות בחיי הנבטים - מסתוריותם, דרך הבשמים, החאנים המדבריים, שהוקמו לאורכה ובאורח החיים שלהם לפני ולאחר הכיבוש הרומי.

לבקשת היזמים, המלון תוכנן ע"י אדריכלית הפרויקט, כמבצר וזאת על מנת להגן ולשמור על המלון מטעמי ביטחון ותחזוקה, המשימה שהוטלה בידינו הייתה ליצור את המראה הכללי, העיצוב והתכנון של כלל המקום על כל אגפיו, כולל המראה האדריכלי חוץ ופנים, בשיתוף עם משרד האדריכלים.

 

המלון תוכנן שנים רבות לפני כניסתנו לפרויקט, אך לא יצא אל הפועל.

היות והיה ניתן להשתמש באישור התב"ע הקיים למלון, יזמי המלון, בחרו שלא לתכנן מחדש, אלא לשנות ככל הניתן ומבלי להיכנס לעוד שנים ארוכות של היתרים.

במקור המלון תוכנן ל-100 חדרים בשתי קומות, כאשר החדרים היו גדולים וללא נוף ( חצרות סגורות בכניסה הפונה לפנים המלון ולחצר נזירים ).

לבקשת היזמים, התבקשנו לבדוק היתכנות ל- 100 חדרים בקומה אחת במסגרת קווי הבניה וגבולות המבנים, של התכנון המקורי של המלון.

יצרנו בהצלחה 133 חדרים, שעליהם התבקשנו להוסיף בהמשך תהליך התכנון חדרים נוספים בקומה נוספת.

 

השינויים הראשוניים שביצענו בתכנון המלון, יחד עם בנית קונספט של חווית אירוח מדברית ייחודית - היו שדרוג החצרות בכל מבנן חדרים ופתיחת החצר לשטח הבריכה / למעברים, החצרות היו קיימת בתכנון המקורי, אך היו סגורות מידי. פתיחת החצרות והעברת החללים הפונקציונליים, לגב החצרות, הביאה ליצירת מרחבים פרטיים לכל מבנה חדרים, עם פינות זולה ומקור מים למנוחה ולהצטננות עבור אורחי המלון.

בעקבות הוספת החדרים ותכנון כל המלון בקומה אחת, החדרים הוקטנו לגודל העומד בתקנים ובדרישות של משרד התיירות. הפכנו את כיוון תכנון פנים החדרים, כך שבקצה החדר יהיה מקור אוויר ונוף מהחדר עד כמה שניתן -  מה שלא היה בתכנון המקורי וכל זאת במגבלות התכנון המקורי של המלון שאליו היינו אמורים להתכנס.

בחלונות החדרים ובחלקים שונים במבנה המרכזי של המלון, בחרנו להתקין משרביות, כאלמנט אותנטי בבניה מדברית ומזרח תיכונית וזאת גם כמענה לדרישת היזמים לספק מיגון למלון. המשרביות מעניקות הצללה נעימה, המצננת את החדרים מהחום המדברי, יחד עם אפקט עיצובי נוסף, ברגע חדירת קרני השמש למלון - משחקים צורניים של אור וצל על גבי הרצפה וקירות החדר ומסתוריות המתכתבת עם סיפור הנבטים.

כלל המבנה המרכזי, כניסה לובי ושאר האגפים תוכנן על ידנו ובו גם קבענו את פתחי החלונות במעבר המרכזי במלון ובחלל הכניסה ופתרונות חלונות שיכניסו תאורה טבעית במרכזו של מבנה גדול, כמו גם פתרונות של מעבר תשתיות כו'.

מקורות מים ואש הינם מוטיבים חוזרים, בעיצוב המלון ומפוזרים באגפיו השונים  – בלובי, לאונג', חצר ושטחים סביב המלון.

 

הנבטים, היו משלבים בבנייה הערים שלהם, מספר סגנונות אדריכליים שונים, כפי שניתן לראות בעיר הנבטית המפורסמת - פטרה.

הם הובילו סחורות וטעמים מכל העולם  ובהשראת סיפורם יצרנו קונספט למלון שהוא כולו פיוז'ן  בסביבה מדברית - הביטוי פיוז'ן מגיע בעיקרו מעולם האוכל והוא מבטא שילוב תרבויות במאכלים - כך בחרנו בעיצוב המלון לשלב סגנונות ותרבויות , שיחקנו בין התקופות ושילבנו ביניהן, על מנת להתאים את המלון לאורח החיים של המטיילים כיום , ביניהם גם הדור הצעיר.

כתבות על מלון קדמא בשדה בוקר :

אתר וואללה

דה מרקר